08.08.2019

חילופי העונות – הזמן המתאים להתחלות חדשות

מאת: חגית אריאלי – שיינפלד, רפואה איורוודית ייעוץ בנוגע לתזונה ואורח חיים, צמחי מרפא וטיפולי מגע בהשראת הרפואה ההודית המסורתית

למידע נוסף, מוזמנים לבקר בדף הפייסבוק של חגית >>

או באתר האינטרנט >>

נדמה שאף פעם אין זמן מתאים לדיאטה או שינויים תזונתיים. שינוי בתפריט ואורח החיים נחשב למאתגר מכל. שהרי אוכל הוא זיכרונות, אוכל הוא חוויות משותפות, אוכל הוא היסטוריה, תרבות ומנהגים, אוכל הוא זהות, מקום לפיצוי ונחמה, מסייע בבניית קשרים חברתיים ומה לא?!– אבל אחרי הכול, אוכל הוא הבסיס לבריאות טובה.

בילדותי זכור לי שלט שהיה תלוי על קיר המטבח "אכול ושתה כי מחר דיאטה". אבל מחר, או ליתר דיוק עונת הסתיו ובעיקר החורף , הן בהחלט תזמון נפלא להתחלות חדשות. להלן מספר נימוקים משכנעים:

  1. במהלך תקופת החורף ה"אגני" – אש העיכול שלנו פועלת בצורה טובה יחסית (בהשוואה לקיץ למשל), ולכן המטבוליזם (חילוף חומרים) שלנו טוב יותר וכך גם התיאבון.
  2. כיוון שמערכת העיכול שלנו עובדת ביעילות, אנו מסוגלים להתמודד עם מזונות כדוגמת קטניות ועדשים, אשר לבד מהיותם מקור מעולה לחלבון, הם מעניקים לנו תחושת שובע ומלאות לשעות רבות, מסייעים באיזון רמות סוכר וכולסטרול ואף להפחתה במשקל.
  3. כשהטמפרטורה בחוץ נמוכה, תודו שהרעיון להתחיל את הבוקר עם דייסת קוואקר מהבילה, לא נשמע רע כל כך… דייסת קוואקר (על בסיס מים/חלב אורז ושקדים/חלב) מעניקה לנו תחושת שובע, מסייעת באיזון רמות סוכר וכולסטרול, שמירה על משקל תקין ומהווה מקור טוב לסיבים תזונתיים וחומצה פולית.
  4. במזג אויר קר וקודר קיים רצון גדול יותר למזון מבושל, כדוגמת מרקים ונזידים, היכולים להוות אופציה נהדרת לארוחת ערב ואינם מכבידים על העיכול.
  5. במהלך הסתיו והחורף יש נטייה לשתות יותר משקאות חמים – זו הזדמנות נפלאה להשתמש בחליטות תה (זנגוויל, שומר ועוד), צ'אי ואחרים לחיזוק ושיפור מערכת העיכול ואיזון הגוף. בנוסף, לא פעם כאשר אנו חשים רעב, הדבר יכול להעיד דווקא על צימאון.
  6. בעונה זו יש נטייה להתכנסות ופרישה לשינה בשעות מוקדמות יותר. לבד מהעובדה כי הרגל זה מיטיב עם בריאותנו, שינה בשעות הערב המוקדמות, מונעת מאתנו "נישנושים" בשעות הערב המאוחרות יותר וחיונית להגברת חילוף החומרים בגוף.
  7. "תקופה יבשה" מבחינת אירועים משפחתיים, חתונות, בר/בת מיצווש וחופשות משפחתיות שעשויים להעמיד אתכם בפני פיתויים ולהקשות עליכם לשמור על תפריט מאוזן.
  8. וכמאמר מילות שירה של נעמי שמר "אחרי החגים יתחדש הכול, יתחדשו וישובו ימי החול

….גם אתה, גם אתה, תתחדש!"

אז אם אתם חושבים שאתם "אוכלים נכון" אבל לא מצליחים להפחית במשקל? מרגישים שאתם אוכלים "בריא" אבל חשים עייפות ו"חוסר אנרגיה"? רוצים לעשות שינוי תזונתי אבל לא יודעים מאיפה להתחיל? רוצים "להתחדש" לקראת השנה החדשה…

מזמינה אתכם להכיר את האיורוודה – הרפואה ההודית המסורתית, המעניקה לנו ידע וכלים לשמירה על חיים בריאים, מניעת אי סדרים ומחלות והאטת תהליך ההזדקנות.

לפרטים: חגית אריאלי – שיינפלד, מושב ניצני עוז, טל': 0528-344741 (ניתן לתאם גם ביקור בבית הלקוח)

בהצלחה ואיחולי שנה טובה!

חילופי העונות – הזמן המתאים להתחלות חדשות

כל הזכויות שמורות למושב ניצני עוז / שיווק למען הקהילה

ד.נ. לב השרון מיקוד: 42836 טל: 8784010- 09 פקס: 8784011- 09 info@noz.co.il